SÜMBÜL

Zambakgiller familyasından olan ve yeniden doğuş anlamına  gelen sümbül, her mevsime uyum sağlayabilen soğanlı bir bitkidir. Anavatanı İran ve Türkmenistan olarak bilinen bu bitki ülkemizde de yaygın olarak görülmektedir. Göz alıcı renklere sahiptir ve geçmişten bugüne en çok tercih edilen çiçeklerden biridir.

Sümbül Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ekim

Kış aylarının ocak ve şubat ayında açmaya başlayan sümbül için soğanlarının ekim aşamasını da sonbaharın başlarının tercih edilmesi doğru bir tercih olacaktır.

Toprak ve Saksı Seçimi

Sümbül toprak bakımından humuslu, kumlu ve organik bakımdan zengin maddeler içeren toprak yapısını sever bu nedenle bu toprakları temin edebileceğiniz bir yer ve burada çalışan uzman birinden yararlanmanızda fayda var. Ekeceğiniz soğanların sayısına göre saksının genişliğine karar verebilirsiniz. Soğanları saksının  Saksının altında fazla suyu atabilecek deliklerin bulunması bitkinin sağlıklı büyümesi için önemlidir.

Sulama

Sümbül bitkisini kış aylarında çok fazla sulanmamalı fakat çiçek açtıktan sonra toprağının nemli kalması çiçeğin yapraklanma dönemi için gereklidir. Her gün sulamak soğanın çürümesine sebebiyet verir bu nedenle 1 gün arayla sulamak idealdir. Sümbül soğanınında hafif kahverengimsi ve kötü kokulu bir durum oluştuğunda bunun fazla sulama ile meydana geldiğini anlayabiliriz bu durumda bitkinin kuru bir toprağa almak ve hafifçe nemlendirmek bitkinin gelişimine devam etmesine olanak sağlayacaktır.

Güneşlenme 

Rüzgara karşı direnci düşük bir çiçektir bu nedenle sağlıklı büyüyebilmesi için sakin yerlerde muhafaza edilmelidir. Doğrudan güneş almayı sevmeyen bir yapıya sahip olan sümbül için gölge alanlar tercih edilmeli ve bulunduğu ortam 15 dereceden az olmamalıdır.

Sümbül Nasıl Çoğaltılır ?

Toprak seçimi, ekim, sulama ve güneşlenme sürecinden sonra sıra çoğaltma aşamasında, bu aşamada sümbül soğanları önemli rol oynuyor çünkü çiçekler solduktan sonra da bu soğanlarla yeniden çimlenebiliyor ve yeni sümbüller elde edilebiliyor. Sümbül çoğaltma yöntemi olarak bilinen bu yöntem çiçekler solduktan sonra yaprakları yeşilken soğanları sökülür ve kök kısımları koparılmadan 4 parçaya ayrılır eğer daha fazla sümbül elde etmek istiyorsanız daha küçük parçalara ayırabilirsiniz fakat kök kısımlarının koparılmaması bu noktada çok büyük önem arzediyor. Son aşama gelindiğinde saksıya ekip nemlendirme, doğru güneşlenme ve sıcaklıkla yeni sümbüller elde etmek bu yöntemle çok daha kolay. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir