SUKULENT

Farklı bir güzelliğe sahip olması ve bakımının son derece kolay olması sebebiyle son zamanların sık tercih edilen çiçeği olan sukulent, kaktüs familyasındandır. Kelime anlamı olarak “özü ve suyu olan” anlamına gelmekedir ve pek çok çeşide sahiptir. Kaktüs görüntüsünü andırsa da etli ve sulu yapısı vardır. Sıcak iklimleri sever fakat soğuk iklimi seven türleri de mevcuttur.

Sukulent Bakımı Nasıl Olmalı

Saksı Seçimi

Sukulent bitkisine saksı seçerken tercih edilmesi gereken boyutlar ne çok küçük ne de çok büyük olmalıdır. Çok küçük olması durumunda dar alanda sağlıklı büyüyemez ve bitki zarar görebilir yine aynı şekilde geniş hacimli bir saksı tercihi köklerin hava alması sebebiyle uygun değildir. Bu nedenle bitkinin boyutuna uygun saksının tercih edilmesi gereklidir. Su gideri olan bir saksı tercih edilmeli bu sayede saksı tabanında su birikmeyecek ve bitki köklerinde çürüme meydana gelmeyecektir. Her yıl saksı değişimi yapılması gerekmez sadece dikkat edilmesi gereken nokta boyutlarına göre saksıyla değişim yapmak bitkinin sağlıklı büyümesine sebep olacaktır. 

Güneş Işığı

Hem evde hem dışarıda bakılabilen sukulentler için güneş ışığı alan alanlar tercih edilmelidir. Bitki doğrudan güneş ışığı almamalıdır. Sukulent yaprakları kahverengi bir renk almışsa  güneşten yanmış  demektir yerini değiştirmeniz gereklidir eğer renkleri soluk bir renge dönmüşse az güneş alıyor anlamına gelmektedir yerini güneş ışığı alan bir alana taşımanız gerekmektedir.

Sulama

Sukulentler fazla su sevmeyen canlılardır bu yüzden özellikler yaz günlerinde haftada 1 kez sulama kış aylarında 10 günde bir sulama  sukulenletler için yeterli olacaktır. Fazla sulanması durumunda yapraklarında buruşma meydana gelebilmektedir az sulandığı durumlarda ise yapraklarında kahverengi lekeler oluşmaktadır bu nedenle bitkinin canlı kalabilmesi için sulama miktarını özenle yapılması gerekmektedir.

Sukulent Çeşitleri

Sukulentlerin pek çok çeşidinin olduğu bilgisini vermiştik şimdi bu çeşitlerin neler olduğuna bir bakalım;

Aloe Vera

Son yıllarda herkesin evinde olan özellikle kozmetik ve ilaç tedavisinde bir çok faydası olan aloe vera doğallığıyla ve sayısız faydasıyla oldukça tercih edilen bir bitkidir. Yanıklara, yaralara ve cilt bakımında uygulandığında şifa, sindirim için kullanıldığında ise fayda gösteren bir bitkidir.

Seddum Morganianum

Damkoruğu adıyla da bilinen sedum morganianum sarkan ve yayılmacı bir  görüntüye sahiptir. Çok fazla soğuk hava sevmeyen bir türdür. Aydınlık ve güneş sever. Bu nedenle evin aydınlık köşeleri tercih edilmelidir. Yaz ile sonbahar arasında yıldız şeklinde çiçek açar ve bu görüntüsüyle bulunduğu her yeri güzelleştiren bir bitkidir.

Haworthia Fasciata

 Çok fazla tercih edilen sukulent türlerinden biri olan Hawortlia çok sulanmak istemez bu yüzden toprağı kurudukça sulanması gereklidir. Gün ışığı almayı seven bir bitkidir eğer çok fazla güneşe maruz kalmışsa yaprakları incelir ve rengi değişir bu durumda yerini değiştirmek daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir