SARDUNYA

Evimizin bahçesinde, balkonlarda ve büyüdüğü her alana ayrı bir hava katan sardunya, çeşitli renk ve güzel kokularıyla çoğumuzun yetiştirmeyi tercih ettiği bitkilerdir. Sardunya, turnagagasıgiller familyasındandır ve anavatanı Güney Afrikadır. Uzun yıllara dayanan bir bitki olan sardunya kırmızı, pembe, beyaz ve sarı renk tonlarında olmaktadır. Arkadaşlığı huzuru ve güveni temsil ettiği biliniyor. Peki bu sardunyalara nasıl bakılmalıdır, nasıl yetişirler gelin birlikte bakalım.

Sardunya ve Güneş Işığı

Sardunyalar güneş ışığını seven bitkilerdir fakat doğrudan güneş ışığı alan bir alanda olması ona zarar verir bu yüzden alanını seçerken bol ışık alan bir yerde ama doğrudan almayacağı bir yerde olması daha sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır. Ek olarak çiçeklenme dönemleri için yarı gölge alanlar tercih edilebilir.

Toprak ve Saksı Seçimi  

Yaz aylarında çiçek açan sardunya, gübre bakımında zengin toprak sever. Bu toprağı kuru ve sıcak tutmak bitkinin sağlıklı büyümesi için önemlidir. Büyüyeceği alan için gün boyunca güneş ışığı alan sıcak bir ortamda bulunması ve alanının gübreyle çevrelenmesi gereklidir. Saksı seçiminde ise, büyük çok geniş ve derin saksıların tercihi sardunya gelişimi açısından pek doğru tercih olmayacaktır. Saksı seçiminde diğer bir önemli nokta ise saksının altında fazla suyun atılmasını sağlayacak deliklerin bulunması gereklidir. Saksının yılda 1 kez mart-nisan aylarında değişimi sardunya için yeterlidir.

Sardunya ve Sulama        

Sardunya büyürken suya çok ihtiyaç duyan bir bitki değildir. Toprağın nemliliğine göre sulama sıklığına karar verebilirsiniz. Bunuda parmağınızı toprağın derinliğine doğru batırarak anlayabilirsiniz. Sulama için en uygun vakit olarak sabah saatlerinde sulamak yapraklarındaki damlaların en kısa zamanda kuruması için önemlidir çünkü sardunya yaprakları sulu kalmayı sevmezler. Buna ek olarak sulama sıklığınızı sardunyanın çiçeklenme döneminde arttırabilirsiniz. Bitkiyi suladıktan sonra saksının altında biriken suyu bitki çekmeden boşatılması oldukça önemlidir.

Sardunya ve Budama

Sardunyanın sağlıklı bir şekilde büyümesi için bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Bu durumda da budama nasıl yapılmalı nereden başlanmalı bilinmelidir. İlk olarak sararmış ya da kurumuş yaprakların bitkiden ayırıp sağlam yaprak ve çiçekler bırakılmalıdır. Aksi takdirde ölü yaprakların bünyesinde bulunan çeşitli böcekler bitkinin sağlam kısımlarına da zarar verebilir ve tüm bitkiyi kısa sürede kurutabilir. Sardunya budama zamanı olarak en uygun zaman şubat ve mart aylarıdır. Havanın soğuk olduğu bölgelerde ve zamanlarda üzerine naylon örterek muhafaza edilmeli soğuktan korunmalıdır. Tırtıl ve benzeri böcekler sardunya yerler bu nedenle böcek kovucu sprey edinmek bitkinin sağlıklı büyümesi için gereklidir.

Yararlandığım Kaynaklar;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sardunya_(bitki)

https://www.gardena.com/tr/bahce-hayati/bahce-dergisi/sardunya-bakim-onerileri/

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir