BAMBU ÇİÇEĞİ

Bilimsel adı Dracaena sanderiana olan bu bitki zambakgiller familyasına ait bir bitkidir. Süs bitkisi olarak popülerdir, farklı formlarıyla dekoratif amacıyla sıkça tercih edilir. Uzakdoğu ülkelerinde şans bambusu olarak bilinir ve şans getirildiğine inanılır. Bakımı oldukça kolay olan bu bitki hem su hem de toprakta yetişebiliyor.

ŞANS BAMBUSU BAKIMI NASIL YAPILIR ?

Düz, kıvrımlı, sprial ve kafes yapısındaki formlarıyla yaklaşık 1 metreye kadar boylanabilirler yeşil ve  yukarıya doğru uzanan yapraklara sahiptirler. Şans bambusu suda ve toprakta yetişebilen bir bitkidir fakat suda bakımı çok daha kolaydır. 

Saksı-Vazo

Bambular için saksı ve vazo seçiminde dikkat etmeniz gerekenler ise eğer toprakta yetiştirecekseniz saksının altında fazla suyu atacak su deliklerinin bulunması, dar ve uzun bir saksının tercih edilmesi gereklidir. Suda yetişecek bambular için uzun ve ince bir cam vazonun tercihi bitki saplarının güneş görmesi için iyi olacaktır yaklaşık 10 cm kadar su koymak ve çakıl taşlarıyla sabitlemek hem dekor açısından hem de bitkinin sağlıklı yetişmesi açısından doğru olacaktır.

Su

Bambu bitkisinin suyunu musluk suyundan ziyade içme suyu ile doldurmak sağlıklı yetişmesi için önemlidir çünkü bitkiye zarar verecek şekilde klor içermez. Bitkinin suyu ayda bir değiştirmekte fayda vardır her su değişiminde bitkinin vazosunun içerisinde temizlemeyi unutmamalısınız. Bambular bataklık bitkisidir bu yüzden bitkinin suyunu sıklıkla değiştirmek yerine üzerine su ilave edilerek bakılmalıdır suyu değiştirmediğiniz takdirde suyun üzeri yeşillenmeye başlayacaktır kötü rengi ve kokusuyla değişim istediğini farkettirecektir.

Güneşlenme

Bambuları güneş alan bir oda da bekletilmeli fakat doğrudan güneş ışığına maruz kalacak alanlar tercih edilmemelidir bu bitkiye zarar verir bunun yerine güneş alan uygun bir sehpa ya da masa üzeri bitki için idealdir.

BAMBU ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞATILIR?

Bambu çiçeği çelik yöntemiyle çoğaltılır bu yöntem gövde üzerinde bulunan dalların kırılmasıyla uygulanır koparılan dallar suya batırılır ve saf su ile dolu bir kavanoza koyulur koparılan dallar tamamen dibine değecek biçimde suya daldırılmalıdır sonrasında su içinde bekletilen dallar köklendikten sonra vazoya ya da saksıya alınır.

ŞANS BAMBUSUNUN ANLAMI NEDİR?

Çin kültüründeki inanışa göre şans bambusunun o kişiye uğur getirdiğine inanılıyor ve bambuların sayılarına göre anlamları değişiyor. Kişiler dilekleri doğrultusunda bambuları bir araya getiriyor örneğin iki kökün anlamı aşk iken, üç ve altı kök arasında ise zenginlik ve mutluluk birden çok bambunun bir araya gelişi ise bereketi ve bolluğu ifade etmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir